از بین بردن لکه های جوهر و مرکب

از بین بردن لکه های جوهر و مرکب

  • از بین بردن لکه های جوهر و مرکب

برای از بین بردن لکه های جوهر و مرکب از روی پارچه ساده ترین راه آن است که پارچه را با آب گرم خیس نموده و زیادی آب را بگیرید، سپس چند قطره آمونیاک و بعد مقداری محلول اسید فسفریک به کمک پشم شیشه روی لکه بمالید و با آب گرم بشوئید. در صورت ضرورت می توان این عمل را تکرار نمود تا لکه کاملاً زایل شود. در این شوه به پارچه های لطیف صدمه ای وارد نمی شود.
فرمولهای دیگر برای از بین بردن لکه های جوهر به قرار زیر است:
  فرمول شماره یک اسید سیتریک (جوهر لیمو) یک قسمت محلول اشباع شده براکس ۲ قسمت آب ۱۰ قسمت این محلول را به کمک برس بر روی لکه بمالید و زیادی محلول را با کاغذ آب خشک کن جذب کنید. فرمول شماره دو اسید اگزالیک(جوهر ترشک) یک قسمت اسید سیتریک(جوهر لیمو) یک قسمت اسید تارتاریک یک قسمت آب مقطر به قدر کافی فرمول شماره سه (الف) کلرید پتاسیم یک قسمت هیپوکلریت پتاسیم یک قسمت آب یک قسمت (ب) اسید کریدریک (جوهر نمک) یک قسمت کلرید سدیم ( نمک طعام) یک قسمت آب مقطر یک قسمت طریقه مصرف: ابتدا محل لکه را با محلول (الف) به وسیله‌ برس خیس کنید، بگذاری خشک شود، سپس روی آن از محلول (ب) بمالید. باید مواظبت کرد از محلولها و بخصوص محلول (ب) زیاده بر مقدار لازم مصرف نشود. فرمول شماره چهار آنچه امروزه بیشتر به عنوان لکه بر مرکب و جوهر مصرف می شود عبارت است از: الف: محلول آب آهک کلره ب: محلول سرکه ابتدا محل لکه را با محلول (الف) و سپس با سرکه به وسیله برس پاک نموده، سپس کاملاً با آب گرم می شویند و با کاغذ آب خشک کن مایع اضافی را می گیرند.
برای از بین بدن لکه مزکور کرم از محلول ۵ درصد هیپوکلریت سدیم یک قسمت همراه با ۹ قسمت آب استفاده کنید و سپس با برس روی آن را با سرکه بمالید و با اب گرم بشویید.
 

👇برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *